Najlepsze odbitki

Domowe studio fotograficzne: jak je zorganizować?

Jesteś początkującym fotografem i chciałbyś wykonywać profesjonalne zdjęcia studyjne? Nie musisz wynajmować drogiego pomieszczenia. Możesz przygotować odpowiednie miejsce we własnym domu. Jak stworzyć własne studio fotograficzne, by przyjmować swoich modeli? Poznaj nasze sprawdzone sposoby na aranżację takiego wnętrza.

Jak stworzyć domowe studio fotograficzne?

Czy wiesz, że do zrobienia świetnych ujęć wcale nie potrzeba drogiego fotograficznego sprzętu ani kosztownego wyposażenia? Weź sprawy we własne ręce i niskim kosztem zorganizuj prywatne studio w domu. Od czego zacząć?


•    Przede wszystkim zwróć uwagę na oświetlenie. Postaraj się o dostęp do światła błyskowego, ale też dziennego. Ustal, czy w razie potrzeby możesz łatwo zasłonić naturalne źródła oświetlenia.

   
•    Jeśli będziesz wykonywać zdjęcia ludzi, zadbaj o to, by móc robić je z oddali. Umebluj pomieszczenie tak, by być w stanie stanąć 5 metrów od osoby fotografowanej.


•    Zamów gotowe tło do zdjęć lub stwórz je samodzielnie z kolorowych kartek zakupionych w sklepie papierniczym. Pamiętaj, że w zależności od tematyki zdjęć i koncepcji sesji drugi plan będzie się zmieniał. Podczas niektórych sesji jako tło sprawdzi się też fragment ściany w jednolitym, jasnym kolorze.

   
•    Zainwestuj w przesuwane mobilne szafki i meble, które z łatwością przestawisz w inne miejsce.
•    Przygotuj rekwizyty zgodne z tematyką planowanych zdjęć. Jeśli będziesz się zajmował fotografią dziecięcą, dobrze sprawdzą się koszyki, koce, zabawki, misie i poduszki. Do sesji kobiecej lub ciążowej możesz przygotować zjawiskowe sukienki dla swoich modelek. Klientki z pewnością docenią fakt, że dbasz o każdy szczegół.


•    Zadbaj o różne źródła światła, takie jak lampy halogenowe, lampy biurkowe, latarki czy też lampki choinkowe, które stworzą niepowtarzalny klimat.

  


•    Nie musisz od razu inwestować w drogi sprzęt fotograficzny. Na początek wystarczy stary aparat cyfrowy, a nawet smartfon. Najważniejsza jest częsta praktyka - im więcej zdjęć będziesz robił/robiła, tym więcej wprawy zdobędziesz i efekty będą coraz lepsze.

      

•    Jeśli chcesz uzyskać oryginalny efekt artystyczny na zdjęciach portretowych, użyj projektora! Wystarczy, że na ścianie wyświetlisz dowolną formę graficzną (mogą to być figury geometryczne, a nawet zwykły pejzaż) i odpowiednio ustawisz modela/ modelkę - w ten sposób można uzyskać wyjątkowe portrety. 

    

 


Jak zaaranżować domowe studio fotograficzne?

Domowe studio fotograficzne to miejsce, w którym często będą się pojawiać Twoi modele. Warto więc zadbać nie tylko o dobór oświetlenia czy rekwizytów, ale też wykorzystać okazję do podzielenia się swoimi dotychczasowymi pracami, dyplomami i uzyskanymi certyfikatami. Pokaż swoje najpiękniejsze fotografie w formie wydruku na papierze lub płótnie. W Fujifilm możesz zamówić fotoplakat lub fotoblok, który ozdobi Twoje domowe studio fotograficzne. Od teraz każdy gość będzie mógł zobaczyć, jak wiele potrafisz. Czy masz już pomysł na własne studio fotograficzne? Skorzystaj z powyższych wskazówek, które pomogą Ci zorganizować je niskim kosztem.
 


 


21-04-2022
Autor: FF