Najlepsze odbitki

Jak wybrać odpowiedni rodzaj papieru do zdjęć?

Planujesz wywołać zdjęcia? To doskonały pomysł! Wspomnienia uchwycone w kadrze „przelane” na papier fotograficzny wywołują więcej emocji, a przy okazji… mogą stać się doskonałą dekoracją przestrzeni. Pozostaje więc tylko jedno, ważne pytanie: jakie są rodzaje papierów do zdjęć i który wybrać, aby osiągnąć najlepszy efekt? Podpowiadamy.

wybór papieru do zdjęć

Dlaczego rodzaj papieru do zdjęć ma znaczenie?

Powyższe pytanie wydaje się przekorne, ale w rzeczywistości… kiedy zamawiasz zdjęcia, możesz po prostu nie zwrócić na to uwagi. Tymczasem od tego, na jakim papierze fotograficznym zostaną wydrukowane zdjęcia, zależą m.in.:

  • poziom nasycenia barw
  • głębia czerni
  • dodatkowy efekt wykończenia osiągnięty dzięki różnym powierzchniom papieru
  • grubość papieru i trwałość na częste manipulowanie w dłoniach
  • trwałość obrazu

Przykład? Wyobraź sobie, że drukujesz kilka zdjęć z uroczystości rodzinnych po to, aby pokazywać je najbliższym podczas spotkań. Fotografie będą przechodzić z rąk do rąk. Są „zagrożone” tym, że ktoś chwyci je tłustą dłonią, poleje sokiem ze szklanki na stole czy nawet uszkodzi mechanicznie. Czy w takim przypadku sprawdzi się standardowy i błyszczący papier? Niekoniecznie. Ale już gdy zechcesz zabezpieczyć fotografię „pod folią” w albumie, może w zupełności wystarczyć.

Właśnie dlatego warto poświęcić chwilę i zastanowić się, jaki papier będzie najlepszy do wydrukowania odbitek. Czasami (choć nie zawsze!) warto zainwestować w ten wyższej jakości, aby zdjęcia pozostały z Tobą na długo, w najpiękniejszej możliwej wersji!

Jakie są rodzaje papierów fotograficznych do zdjęć?

Gdy przyjrzysz się ofercie Internetowego Studia Fotograficznego FujiFilm – jednego z najpopularniejszych serwisów specjalizującego się w wydruku zdjęć – szybko zobaczysz, że oferowane są różne rodzaje papierów do zdjęć. Czym się wyróżniają?

Papier standardowy

Według standardów FujiFilm to ten o gramaturze 200 g/m2. Jest najatrakcyjniejszy cenowo ze wszystkich i dość uniwersalny. Świetnie sprawdzi się wtedy, gdy chcesz wydrukować dużą liczbę zdjęć do umieszczenia w standardowym albumie foto. Zastosowano w nim technologię halogenków srebra (AgX), która gwarantuje ochronę przed płowieniem obrazu na długie lata.

Ten papier jest dostępny w dwóch wersjach: błyszczącej, która daje najbardziej żywe i intensywne barwy, ale jest podatna na „palcowanie” i może powodować odbłyski w jasnych pomieszczeniach, oraz półmatowej – nie generuje odblasków, jest bardziej odporna na odbijanie palców oraz zarysowania, ale daje nieco bardziej stonowane barwy.

jakie odbitki

 

Papier premium

To najlepsze rozwiązanie, gdy chcesz wydrukować zdjęcia z ważnych wydarzeń i zależy Ci na świetnej jakości. Ten papier fotograficzny ma nieco wyższą gramaturę (210 g/m2 w wersji Supreme AgX), przez co jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, produkt jest oznaczony złotym nadrukiem na odwrocie zdjęcia. Ten rodzaj papieru dostępny jest też w technologii druku cyfrowego, tzw. DryLab, z szarym nadrukiem* na odwrocie zdjęcia.

Jaki wybrać papier dla zdjęć

Papier profesjonalny

To odpowiedni wybór, zwłaszcza wówczas, gdy fotografie mają być wykorzystane jako dekoracje na ściany i powieszone w ramie lub solo. Warto na niego postawić również do wydruku typowo artystycznych fotografii, w których liczy się każdy niuans i detal. Pozwala oddać maksymalną głębię czerni i doskonałe nasycenie barw. W Fujifilm jest dostępny w kilku wersjach.
Papier błyszczący gwarantuje maksymalny połysk i żywe odwzorowanie barw, półmatowy odporność na odciski i refleksy, a jedwabny charakteryzuje się ciekawą fakturą materiału i jest idealny na fotografie z najważniejszych uroczystości. Wszystkie te papiery mają wysoką gramaturę 235 g/m2. Na ich spodzie znajduje informacja o ochronie praw autorskich, co istotne np. podczas wysyłania zdjęć na konkursy.
Papier Velvet charakteryzuje się najwyższą gramaturą - 247 g/m2 i jest idealny do ekspozycji fotografii artystycznej. Ma aksamitną powierzchnię, która gwarantuje 100% ochrony przed odbiciami i refleksami światła. To rozwiązanie dla najbardziej wymagających.

foto.fujifilm.pl najlepsze odbitki

Jak zatem widzisz, opcji, spośród których możesz wybrać tę najlepszą dla siebie, jest kilka. Zanim więc podejmiesz decyzję, zastanów się, w jaki sposób chcesz wykorzystać wydrukowane fotografie. W razie wątpliwości możesz się też skonsultować ze specjalistami, którzy podpowiedzą odpowiednie rozwiązanie.

*Związku ze zmianami logistycznymi w okresie 2021 wrzesień - 2022 kwietnia może pojawić się Papier Fotograficzny Fujifilm Drylab bez nadruku na odwrocie.


15-09-2021
Autor: FF